Jak napisać CV w języku angielskim (2 sposoby)
Istnieją dwa sposoby na sporządzenie CV (curriculum vitae) w języku angielskim dla Polaków. Możesz:
- skorzystać z pomocy profesjonalisty, tworząc CV za pomocą internetowego kreatora CV
- nauczyć się od podstaw, jak napisać odpowiednie CV po angielsku
Wybór najlepszej metody dla Ciebie zależy od tego, ile masz na to czasu, od Twojej pewności siebie, poziomu znajomości języka angielskiego, a także tego, czy potrafisz ręcznie formatować CV.
Unikaj bezpośredniego tłumaczenia CV z języka polskiego. Brytyjscy pracodawcy mają inne standardy i oczekiwania niż rekrutujący w Polsce.
W przeciwieństwie do niektórych krajów, w języku angielskim nie istnieje odgórnie ustalony “wzór CV”, więc można (a nawet trzeba) w pełni spersonalizować format CV, a także jego układ i treść, aby jak najlepiej podkreślić w nim nasze kwalifikacje i umiejętności.
1. Skorzystaj z CV maker (kreatora CV)
Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystanie internetowego kreatora CV jest najwygodniejszą metodą sporządzenia CV w języku angielskim. Kreatory CV automatycznie konfigurują układ Twojego CV korzystając z wybranego przez Ciebie formatu i w razie potrzeby dostosowują do niego rozmiary czcionek.
Aby dodać treści do Twojego CV, wystarczy wybrać wstępnie dodane wypunktowane informacje oraz umiejętności, upewniając się jednocześnie, że Twoje CV jest poprawne gramatycznie bez względu na poziom znajomości języka angielskiego.
Podsumowując, utworzenie nowego dokumentu za pomocą internetowego kreatora CV powinno zająć zaledwie kilka minut.
2. Napisz CV samodzielnie
Jeśli płynnie posługujesz się angielskim i masz trochę wolnego czasu, możesz spróbować napisać swoje CV samodzielnie. Jednak pisanie CV od podstaw zwykle trwa dłużej, ponieważ należy samodzielnie skonfigurować układ graficzny, dodać odpowiednie treści oraz sprawdzić je pod względem merytorycznym, a na koniec poprosić osobę anglojęzyczną o sprawdzenie zawartości pod kątem poprawności językowej.
Jeśli utworzenie nowej strony i jej formatowanie pod kątem CV wydaje Ci się trudne, pobierz wzór CV online. Formatowanie jest już tam ustawione, więc możesz skupić się na treściach, które chcesz dodać.
Oto kilka wskazówek dotyczących samodzielnego pisania CV:
- Zastosuj brytyjską wersję pisowni angielskiej, aby aplikować o pracę w Wielkiej Brytanii (upewnij się, że Twoje narzędzia do sprawdzania poprawności pisowni są odpowiednio skonfigurowane).
- Nie dodawaj zdjęcia do CV. W krajach anglojęzycznych nie zaleca się dodawania zdjęć do CV, ponieważ pracodawcy podejmują decyzje o zatrudnieniu na podstawie umiejętności kandydatów, a nie ich wyglądu.
- Jeśli nie posiadasz lokalnego numeru, dodaj kod wyboru kraju przed swoim numerem telefonu (np. +48 dla Polski), aby menedżerowie ds. rekrutacji mogli łatwo się z Tobą skontaktować.
- CV w Wielkiej Brytanii powinno mieć maksymalnie 2 strony, z wyjątkiem przypadków, gdy kandydat jest wykładowcą uniwersyteckim lub kierownikiem wyższego szczebla.
- Nie podawaj swojego adresu korespondencyjnego w CV. Adres w Gdańsku, jeśli ubiegasz się o pracę w Glasgow, może zmniejszyć Twoje szanse, jeśli menedżer ds. rekrutacji musi zatrudnić kogoś w trybie pilnym.
- Nie podawaj również takich danych w swoim angielskim CV, jak: data urodzenia, narodowość, stan cywilny, wzrost, waga, wyznanie, National Insurance Number (NIP).
- Bez względu na poziom znajomości języka angielskiego, warto poprosić osobę anglojęzyczną o sprawdzenie Twojego CV, ponieważ do treści zawsze mogą wkraść się literówki lub inne drobne błędy.
- W CV ustaw marginesy o grubości 2,5 cm, a rozmiar czcionki pomiędzy 10,5 a 12.
Przykład CV po angielsku
Oto jak powinno wyglądać Twoje gotowe CV przeznaczone na rynek pracy w Wielkiej Brytanii:

Pobierz przykładowe CV w języku angielskim
Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać CV odpowiednie dla Twojej branży? Sprawdź kilka wysokiej klasy przykładów CV na różne stanowiska, aby znaleźć kilka pomysłów.
Jak napisać CV w języku angielskim: krok po kroku
Oto krótki przewodnik po tworzeniu poszczególnych sekcji CV w języku angielskim.
1. CV header (nagłówek CV): imię i nazwisko oraz dane kontaktowe

Nagłówek CV pozwala rekrutującym skontaktować się z Tobą, więc rozmiar czcionki może być tu nieco większy niż w pozostałej części dokumentu. Dodaj swoje imię i nazwisko, numer telefonu (z kodem kraju, jeśli nie przebywasz w Wielkiej Brytanii) oraz adres e-mail do celów zawodowych (np. imię.nazwisko@gmail.com).
Jeśli korzystasz z LinkedIn lub posiadasz profesjonalne portfolio dostępne online, dodaj je również w tej sekcji.
2. CV statement (wprowadzenie do CV)

CV statement (Wprowadzenie do CV) znajduje się w górnej części strony angielskiego CV i służy podkreśleniu najważniejszych informacji na Twój temat w miejscu, które menedżer ds. rekrutacji przeczyta w pierwszej kolejności.
Należy wymienić tu odpowiadające danej roli umiejętności, kwalifikacje i osiągnięcia, aby przekonać menedżera ds. rekrutacji, że jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.
Najlepiej zacząć od przeczytania ogłoszenie o pracę i zastanowić się, czego pracodawca poszukuje u kandydatów. Następnie w oparciu o zgromadzone informacje napisz swoje wprowadzenie do CV.
Wprowadzenie do CV w Wielkiej Brytanii nie musi być długie — wystarczy 3 do 4 zdań, aby przekazać najważniejsze informacje o swojej kandydaturze.
Sugerujemy pisanie wprowadzenia do CV na samym końcu. W ten sposób możesz spojrzeć na swoje CV jako całość, aby zdecydować, jakie są Twoje największe osiągnięcia i umiejętności.
3. Work history (historia zawodowa)

W angielskim CV nie musisz podawać wszystkich poprzednich stanowisk pracy. Możesz opuścić stanowiska i prace, które nie są istotne z punktu widzenia tej, o którą się ubiegasz (na przykład zatrudnienie w charakterze baristy, jeśli jesteś teraz grafikiem komputerowym), zwłaszcza jeśli zostało ci niewiele miejsca.
Każde doświadczenie zawodowe, które podajesz w swoim angielskim CV, powinno obejmować:
- nazwę firmy
- lokalizację (miejscowość) Twojego miejsca pracy (wraz z nazwą kraju, jeśli jest to miejscowość, której Brytyjczycy mogą nie znać)
- nazwę twojego stanowiska pracy
- daty rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia na danym stanowisku
Następnie dodaj 3 lub 4 dodatkowe wypunktowania, które przedstawią niektóre z Twoich głównych osiągnięć lub obowiązków podczas pracy na danym stanowisku. Na przykład, podkreśl w swoim CV uzyskany awans zawodowy i podaj przykłady tego, kiedy pomogłeś swojemu pracodawcy osiągnąć określone cele.
I kiedy to tylko możliwe, wesprzyj te informacje danymi liczbowymi, aby jasno pokazać, co potrafisz. Oto przykład:
Odbierałem średnio 47 połączeń telefonicznych dziennie i rozwiązywałem problemy klientów firmy z 95% wskaźnikiem satysfakcji.
4. Education (wykształcenie)

Angielskie CV obejmują education section (szczegółowe informacje na temat wykształcenia), które uwzględniają wykształcenie średnie i wyższe.
Najwyższe uzyskane przez Ciebie kwalifikacje powinny znajdować się u szczytu sekcji poświęconej wykształceniu. W zależności od poziomu wykształcenia, najpierw należy podać tytuł doktora, a następnie stopnie magisterskie, a po nich licencjackie. Podaj uzyskaną ocenę (ewentualnie z jej brytyjskim odpowiednikiem), oraz nazwę i lokalizację uczelni.
Jeśli nie posiadasz dyplomu ukończenia studiów wyższych, dodaj najwyższy uzyskany dyplom ukończenia szkoły średniej wraz z informacją, że w Twoim kraju jest on równoważny egzaminom A-Levels w Wielkiej Brytanii.
5. Skills section (sekcja umiejętności)

Dodaj umiejętności, które są wymagane w ogłoszeniu o pracę.
CV skills section (Sekcja umiejętności CV) to lista twoich najlepszych umiejętności, więc warto tu wymienić wszystkie umiejętności, które zostały wymienione w ogłoszeniu o pracę (o ile je posiadasz).
Sekcja umiejętności powinna być poświęcona Twoim umiejętnościom technicznym – nabytym umiejętnościom, które są niezbędne do wykonywania danej pracy. Należy je tu podać, aby pokazać pracodawcom, że jesteś w stanie wykonać pracę, o którą się ubiegasz.
6. Hobbies & interests (hobby i zainteresowania)

Podkreśl zainteresowania, które są powiązane z pracą, o którą aplikujesz.
W przeciwieństwie do niektórych innych krajów, w brytyjskim CV podawanie informacji o swoim hobby i zainteresowaniach jest bardzo powszechne. Warto jednak, by hobby i zainteresowania, które wybierzesz, pokazywały menedżerowi ds. rekrutacji, że posiadasz umiejętności i zdolności wymagane na dane stanowisko.
Na przykład, jeśli ubiegasz się o rolę ratownika w centrum wypoczynkowym, dodaj do swojego CV hobby i zainteresowania, takie jak “pływanie”, “sport” i “ćwiczenia sprawnościowe”, aby podkreślić, że skupiasz się na doskonaleniu umiejętności potrzebnych w pracy także w swoim czasie wolnym.
Pracodawcy w Wielkiej Brytanii oczekują, że wraz z CV otrzymają od kandydatów także list motywacyjny, więc sprawdź, jak napisać dobry list motywacyjny w zakładce przykłady listów motywacyjnych z Twojej branży. Udanego poszukiwania pracy!
Często zadawane pytania dotyczące pisania CV
Oto odpowiedzi na niektóre często zadawane pytania dotyczące pisania CV:
Jak wygląda dobre CV w 2023 roku?
Oto jak wygląda dobre CV w 2023 roku:
Pobierz przykładowe CV w języku angielskim
Aby uzyskać więcej pomysłów odpowiednich dla Twojej branży, sprawdź kilka przykładów CV dla poszczególnych zawodów.
Jak napisać proste CV?
Aby napisać proste CV, pobierz podstawowy wzór CV i uzupełnij brakujące treści. Proste CV są idealne dla początkujących na rynku pracy, a także gdy nie mamy pewności, jaki powinien być stopień formalności CV w przypadku danego stanowiska.
Czy powinienem dodać zdjęcie do CV przeznaczonego na rynek pracy w Wielkiej Brytanii?
Nie, do CV nie należy dodawać swojego zdjęcia, chyba że ubiegasz się o pracę w modelingu lub branży aktorskiej. Dodanie swojego wizerunku do CV może zmniejszyć twoje szanse na zatrudnienie. Brytyjskie firmy niechętnie zatrudniają kandydatów ze zdjęciem twarzy w CV z obawy przed oskarżeniem o zatrudnienie danego kandydata ze względu na określone pochodzenie etniczne, płeć lub wygląd.